Lady Red Devils Soccer Destroy Bulldogs

Attributions: 
By Tayli Smallcomb and Kaybri Chalk, SHS Staff Writers
Leksi Rosenburg Lady Red Devil Soccer vs Provo
Danica Nusink Lady Red Devil Soccer vs Provo
Brooke Lopshire, Megan Walker Lady Red Devil Soccer

On Thursday, September 1, Springville High’s varsity girls soccer took on the Provo Bulldogs on their home field and finished strong winning, 7-2.  The Lady Red Devils started the game with great intensity and superior skills.  They scored two goals right as the game began and continued to score as the game progressed.  In the end, it was a Springville blowout with the Lady Red Devils making it look effortless.

During the middle of the game, the Provo Bulldogs used hands in the box, causing a penalty kick for the Lady Red Devils. Leksi Rosenberg (junior) scored a goal off the PK near the end of the game.  Towards the end of the game, Head Coach Jay decided to put in the junior varsity defense.

The Lady Red Devils next home game will be on Thursday, September 8, at 4 pm. Springville fans are encouraged to come and support our Lady Red Devils Soccer.

Photos by Kaybri Chalk, SHS Staff Photographer

Boys Cross Country team finish 4th in Grass Relays

Attributions: 
by McKenzie Prothero and Shelby Anderson, SHS Staff Writers
Tait Prothero.jpg
Miranda Grigg.jpg
Brenn Manwaring.jpg

On Saturday, August 27, the Springville High boys cross country team traveled to American Fork to run in the Grass Relays.  The Grass Relay is a 2-mile run on grass and includes some hay bales that runners must jump over.

Head Coach Jeff Wales predicated that the Red Devils would finish in the top five.

As predicted, the Boys Cross Country team took fourth place out of 35 teams. Springville is the second 4A team behind Mountain View, which is currently the number one ranked team in 4A.  Parker Brady secured the top individual runner spot for Springville, placing 11th out of a total of 630 runners.

photos by McKenzie Prothero

Red Devil Track teams take 1st and 2nd at State Championships

Attributions: 
by Jeff Wales, Head Track Coach
Springville High Girls and Boys Track Teams win 1st and 2nd at State Championship
Lady Red Devils Track win State Championship Title
Springville Boys Track Team take 2nd in State Championship
Lady Red Devils Track win State Championship

The months of hard work paid big dividends this year as Springville’s girls and boys track teams went first and second at the State Championships held at Brigham Young University.  The Lady Red Devils team came in as the number one favorite, but had to fight to the end to secure their victory. 

Aimee Wheeler started things off on the first day of competition with a first place finish in the long jump.  Things continued the second day with Aimee Wheeler finishing second in the 100m and Lexi Eaton taking third.  Mindy Stapel was fifth in the 100m hurdles with a sophomore school record time.  Next up was the 4x100m relay team of Sarah Duncan, Lexi Eaton, Aimee Wheeler and Brooke Larsen.  As the dominate relay team in the state, they didn’t disappoint as they came home with the victory.  Mindy Stapel again came through in the 300m hurdles with a fourth place finish and another sophomore record.  This was followed by the medley relay team of Sarah Duncan, Brooke Larsen, Mindy Stapel and Kate Hullinger who place third with another school record performance.  Brooke Larsen saved her best performance of the year in the 400m with a fourth place finish.  The high jump competition would prove to be the turning point in the meet as favorite Lexi Eaton came in first and Mindy Stapel providing a huge second place finish.  As is the usual case the last event, 4x400m relay, would be a fight between Springville and Ogden for the state title.  The team of Brooke Larsen, Sarah Duncan, Aimee Wheeler and Lexi Eaton would take second with Ogden coming in seventh.  The final score was Springville 79 – Ogden 77.5.  This was the fifth year in a row that Coach Corey Wales and the Lady Red Devils would bring home a state trophy.

Springville’s boys team was led by some great performances which started on the first day with Joseph Christensen taking fourth place in the 1600m run.  Later in the day Nathan Israelsen would take fifth in the high jump to keep the momentum going.  The second day Zach Gardanier would prove the spark with a second place finish in the long jump.  He would later take fifth in both the 100m and 200m dashes.  The 4x100m relay team of Zach Gardanier, Trevor Church, Jeremy Jay and Jalon Miyasaki took third to continue the Red Devil dominance in the relay events.  Jeremy Jay would add some big points with a second place finish in the 300m hurdles with a school record time and a sixth place finish in the 110m hurdles.  The surprise of the day came when junior Grant Evans took third in the shot put adding valuable points to the boy’s total.  The second place trophy was secured in the last event of the day by the 4x400m relay team of Jalon Miyasaki, Trevor Church, Daniel Jones and Jeremy Jay as they came home with the victory and a school record time.

SHS Students "Show Off" at Spring Showcase

Attributions: 
photos by Jason Averett and Timo Elliott, SHS Staff Photographers
1 of 68
art5.jpg
Timo Elliott_Suit of Armor.jpg
Susan Watson -- Woodshop Project.jpg
Leland Crandall--Metalshop Project.jpg
Maddie Staheli -- Woodshop Project.jpg
art2.jpg
Ethan Trunnell_Woodshop Project.jpg
Payton Seamons_Front Bumper_Metal Shop.jpg
David Graham_Woodshop Project.jpg
dance1.jpg
art3.jpg
Caleb Dodson--Woodshop Project.jpg
Mark Singleton -- Woodshop Project.jpg
dance6.jpg
Corbin Cutler_Woodshop Project.jpg
Homemade Armor by Timothy Elliottt.jpg
electric guitar performance1.jpg
Scott Averett--Metalshop Project.jpg
art1.jpg
art4.jpg
electric guitars.jpg
boys dance2.jpg
boys dance8.jpg
dance9.jpg
dance11.jpg
dance16.jpg
dance17.jpg
drummer.jpg
FFA 2011-2012 President Christina Nolasco.jpg
FFA Senior Sara Bartholomew.jpg
great boys dance1.jpg
great boys dance3.jpg
great boys dance4.jpg
great boys dance6.jpg
guitar class1.jpg
guitar class2.jpg
quilt2.jpg
needle arts1.jpg
quilt1.jpg
art projects1.jpg
artwork1.jpg
choir1.jpg
choir2.jpg
choir -- boys1.jpg
choir -- girls.jpg
dramaplay1.jpg
dramaplay3.jpg
dramaplay4.jpg
dramaplay6.jpg
dramaplay7.jpg
dramaplay9.jpg
dramaplay10.jpg
dramaplay11.jpg
dramaplay12.jpg
dramaplay13.jpg
dramaplay14.jpg
dramaplay15.jpg
dramaplay16.jpg
dramaplay17.jpg
Micah Smith_Newspaper Student.jpg
girlsdance1.jpg
Jazz Band performs.jpg
metalshop project2.jpg
music1.jpg
Singers1.jpg
student awards.jpg
student newspaper.jpg
woodshop project4.jpg

Springville High Announces 2011 Valedictorian and Salutatorian

Attributions: 
By Jacob Ward and Ty Shields, SHS Staff Writers
Dallin Pope (Valedictorian) and Neal Gardner (Salutatorian)
Dallin Pope (Valedictorian) and Neal Gardner (Salutatorian)
thank you quilt

Valedictorian Dallin Pope (left) and Salutatorian Neal Gardner (right)

This year’s Valedictorian for Springville High is Dallin Pope and the Salutatorian is Neal Gardner.  Both of these students are two of the best guys you will ever meet.  Pope and Gardner are great examples for all juniors, sophomores and seniors on how to work hard and achieve your goals. 

Both of these young men are headed to Brigham Young University to further their education.  A student from the sewing class gave them a blanket to thank them for their hard work.  Pope played basketball and soccer all four years of his high school career and ran cross country his senior year.  He was academic all-state in all three of these sports.  Gardner played basketball all four years and was academic all-state in soccer this year. 

 

2011 Senior Class Receives over $2.3 million in Scholarships and Awards

Attributions: 
Carey White, SHS Newspaper Advisor
1 of 55
4.0 Seniors.jpg
2010-2011 Sterling Scholars.jpg
Alex Richey receives Pacific Horizon Scholarship.jpg
Andrew Swensen receives Music for Life Scholarship.jpg
Anna Nelson receives Buddhist Tzu Chi Scholarship.jpg
All State Academic Awards.jpg
Athletic Excellence Awards.jpg
Aubrey Tingey receives Intermountain Power Project Scholarship.jpg
Autumn Woods -- New Mexico Highland Scholarship recipient.jpg
Brigham Young University Athletic Scholarship recipients.jpg
Brigham Young University Scholarship recipients.jpg
Brigham Young University--Idaho Scholarship recipients.jpg
Brody Swanson Southern Utah Univ Athletic Scholarship.jpg
Brooke Holman receives G. Grant and Genevieve K. Gardner Scholarship.jpg
Brooke Larson receives Utah State Athletic Scholarship.jpg
Buzuneh Richardson receives Brandon Curtis Forever Strong Scholarship.jpg
Christopher Wolf receives Family and Consumer Science Scholarship.jpg
Christopher Wolf receives Max Knight-Springville Kiwanis Scholarship1.jpg
Corbin Harris--Stevens Henager College Scholarship recipient.jpg
Dallin Pope (Valedictorian) and Neal Gardner (Salutatorian).jpg
Devin Halvorson and Tyler Park receive Springville Chamber of Commerce Scholarship.jpg
Devin Halvorson receives PTSA Scholarship.jpg
Dixie State College Scholarship recipients.jpg
Gazelem Schobert and Caleb Reidheid receive Science, Math and Technolgoy Scholarship.jpg
Gazelem Schobert receives Utah Assoc of Indep Insurance Scholarship.jpg
GEAR Up Scholarships.jpg
Jared Crystal receives US Synthetics Scholarship.jpg
Juan Lugo and Kristin Clark receive Principal's Leadership Award.jpg
Juan Lugo receives Ken Garff Keys to Success Scholarship.jpg
Kristin Clark BYU Hawaii Athletic Scholarship recipients.jpg
Latinos in Action Senior Medallions Awards.jpg
Live wElle Scholarship.jpg
Nathan Raine receives Nebo Credit Union Scholarship.jpg
New Century-Regent Scholarships.jpg
Nic Anderson receives Natl Wild Turkey Federation Scholarship.jpg
Outstanding Athletic Awards.jpg
Presidential Academic Effort Awards.jpg
Presidential Academic Scholars.jpg
Sara Bartholomew receives Zara Tonks Scholarship.jpg
Sarah Duncan Univ of Utah Athletic Scholarship recipient.jpg
Snow College Scholarship recipients.jpg
Southern Utah University Scholarship recipients.jpg
Springville High Alumni Scholarship Recipients.jpg
Sydney Joyner and Devin Halvorson receive Springville Class of 1945 Scholarship.jpg
Synergy Awards to Zach Gardanier, Alexus Park, Lindsey SEllers, and Shannon Acor.jpg
Tabitha Brower, Melissa Orme, Megan Garn receive Patricia Kauffman Scholarship.jpg
Tina Day receives PTA Service Award.jpg
University of Utah Scholarship recipients.jpg
Utah State University Scholarship recipients.jpg
Utah Valley University Scholarship recipients.jpg
Weber State University Scholarship recipients.jpg
Westminister College Scholarship recipients.jpg
Zach Gardanier receives Military Award.jpg
Zach Gardanier receives Mountain View Hospital Scholarship.jpg
Zach Gardanier receives Ray Newbury Scholarship.jpg

2011 Senior Class Scholarships and Awards

Davis

Agle

Energy Solutions

Tess

Alleman

UVU, Snow College, Utah State

Nick

Anderson

Utah State

Natalie

Anderton

Science Scholarship – Westminster, Snow College

Turia

Andrus

BYU - Idaho

Erin

Bailey

UVU

Carleigh

Ballard

Snow College

Kasha

Bandman

BYU Hawaii – Athletic, Wendys Heisman

Brianna

Barnes

UVU, Utah State, BYU Idaho

Sara

Bartholomew

Academic Scholarship Music, Snow College

Kaelin

Bastin

UVU

Sarah

Batholomew

Snow College - Music

Tyler

Baugh

UVU

Caitlin

Beach

SUU

Matthew

Beach

UVU

Miles

Beach

Snow College

Alexandra

Bennett

Regents, Utah State, BYU Idaho

Mallory

Bond

UVU, Snow College, Utah State

Heather

Box

BYU  Idaho, Wells Fargo Scholarship, Weber State

Tabitha

Brower

BYU, Snow College, Patricia Kauffman Scholarship

Christopher

Brown

Utah State

Matthew

Brown

Snow College

Steven

Brown

BYU Idaho

Shawn

Bulow

UVU

Danielle

Calder

College of Eastern Utah, Snow College, SUU

Danielle

Calder

Weber State

Taylor

Cardon

USA Ambassadors - Utah State, see below

Gunner

Charlton

Stevens-Henagar

Joseph

Christensen

UVU - track/cross – Athletic

Kristen

Clark

Dixie State, UVU, BYU, Athletic Snow College,
Athletic Idaho State, SLCC Athletic

Bradley

Clawson

UVU

Angela

Condie

UVU, Snow College

Lexi

Crandall

UVU – Sterling, Snow College, Weber State

Jack

Cruz

Gear UP

Jared

Crystal

BYU, BYU Idaho

McKayla

Curtis

UVU

Corbin

Cutler

USU Presidential, Weber State

Katelyn

Davis

BYU Idaho, Weber State

Sarah

Duncan

U of U Soccer, U of U - Honors Entrance, BYU

Lexi

Eaton

BYU Athletic (Track & Basketball)

Alexis

Ellsworth

Dixie state

Dexter

Eppley

Weber State

Caitlyn

Erickson

SUU, UVU, BYU, Utah State

Logan

Evans

UVU

Tanner

Fixione

Utah State

Zach

Gardanier

Mt. View Hospital Auxiliary Scholarship, Utah State,
Live wElle Scholarship, Military Award, Ray Newbury Scholarship

Robert Neal

Gardner

BYU

Megan

Garn

Utah State, BYU Idaho, Patricia Kauffman Scholarship

Daisy

Goldsberry

Gear UP

Erin

Goodman

Academic Scholarship - SNOW

Daniel

Goodrich

U of U – honors, Utah State, BYU

Alex

Graham

Drawing, Gear UP, USU

Kathryn

Graves

UVU, Snow College, Weber State

Samantha

Grosland

UVU

Devin

Halvorson

Class of 1945 Scholarship

Haley

Hansen

Utah State, BYU Idaho, Weber State

Colby

Hargett

U of U - Entrance of Honors

Chalyse

Harris

Dixie State, Weber State

Corbin

Harris

Stevens-Henagar

Laurie

Haupt

BYU

Taylor

Hill

Academic Scholarship - SNOW

Brooke

Holman

USU Aggie Scholar, Southern Virginia University,
G. Grant & Gardner Scholarship

Jeremy

Jay

UVU, BYU, Gear UP Scholarship

Carter

Jennings

BYU, Weber State, U of U

Kelsi

Jensen

Utah State

Kaylee

Johnson

Utah state

Chaliece

Jones

UVU

Daniel

Jones

Southern Virginia University, Snow College

Sydney

Joyner

UVU – Distinguished, Snow College, Class of 1945

Mitchell

Kenupper

Snow College

Jennifer

King

academic - USU

Ashley

Knowles

UVU – Sterling, SUU

Alexander

Knowlton

Snow College

Keri

Kunz

UVU – Music, Snow College

Brooke

Larson

Athletic Scholarship - Utah State

Jonah

Leavitt

BYU Idaho

Michael

Lee

Governors Honors Academy – SUU, UVU, Gear UP

Rachel

Leishman

Snow College

Juan

Lugo

Snow College

Jennifer

Luther

USU, BYU Idaho

Hannah

Lutz

U of U - Honors Upon Entry, BYU Academic

Jessica

Mason

UVU – Presidential, BYU

Jennifer

Mason

Deans Scholarship, Dixie State

Bailey

Maughan

Snow College

Kelby

McMullin

Dixie State

Evan

Millsap

USU, Weber State

Logan

Moesinger

UVU, Weber State

Nicole

Myers

Dixie State

Mackenzie

Nielson

LOCAL: Live w/Elle, BYU Basketball Scholarship

Anna

Nelson

UVU, BYU Idaho, Gear UP

Cora

Nelson

Snow College

Hunter

Nelson

Snow College

Brooke

Norman

Snow College - full

Jackson

Ogles

UVU

Charles

Ogles

Utah State, BYU Idaho

Dallin

Ollerton

Utah State, BYU Idaho

Melissa

Orme

UVU – Sterling, Utah State, Patricia Kauffman Scholarship,
Weber State, Live wElle

Alexus

Park

UVU, Snow College

Tyler

Park

Weber State

Monica

Parkinson

Snow College

Camille

Pearson

CTE Scholarship - MATC full yr college of choice

Dallin

Pope

BYU

Analy

Portillo

Gear UP

Tanner -

Radford

Snow College

Nathan

Raine

Utah State

Jose

Ramirez

High School Film Festival

Nicole

Ramon

Dixie State, SUU

Caleb

Reidhead

Utah State, BYU, Wallace & Dianne Carr Scholarship

Alex

Richey

Snow College, Weber State

Buzuneh

Richardson

Brandon Curtis Forever Strong Scholarship

Lauren

Roberts

UVU

Jake

Robinson

Snow College

Danielle

Root

UVU, USU Merit, Snow Academic, Western Wyoming College,
Casper College, College of Eastern Utah, SUU Deans,
Southern Virginia University, Westminster, BYU Idaho

Kaisa

Rosenberg

Athletic - BYU (Track)

Autymn

Schouten

Girls State Representative

Scott

Schreiner

Utah State, SUU

Gazelem

Schobert

Wallace & Dianne Carr Scholarship, Gear UP, Live wElle Scholarship,
Utah Association of Independent Insurance Agents Scholarship

Micah

Smith

Dixie State, UVU

Heather

Soules

SUU

Emily

Staheli

UVU

Paisley

Standifird

SUU

Matt

Sumsion

Athletic

Taylor

Sutterfield

BYU, Weber State

Brody

Swanson

Athletic – SUU, Athletic - Weber State, Athletic - Holy Cross

Andrew

Swensen

Utah State, UVU

Brenda

Tapia

Smile for a Lifetime Scholarship

Aubrey

Tingey

IPP Scholarship, Utah State

Caitlin

Towse

Live wElle Scholarship

Cody

Vance

Snow College, Sterling Scholar, Weber State

Lauren

Wake

BYU, Utah State

Devonnie

Walpole

UVU

Katherine

Wilkins

UVU

Joshua

Wille

Utah State, Snow College

Shane

Williams

UVU

Tanner

Wilson

UVU, Weber State, U of U

Angela

Wise

UVU - Merit 1/2 tuition

Chris

Wolf

UVU full

Christopher

Wolf

Max Knight Scholarship, Family & Consumer Science Scholarship

Ethan

Wolz

UVU, CTE Scholarship – MATC, Utah State

Autumn

Woods

Hoby Scholarship, New Mexico Highlands Scholarship - Athletic

Brielle

Woolsey

Westminster

Brandon Curtis Invitational Track Meet

Attributions: 
By Matt Beach and Nathan Israelsen, SHS Staff Writers
Brandon Curtis

On Monday, May 2, the Springville High track team will host the Brandon Curtis Memorial Invitational track meet. The event starts at 1 pm at Maple Mountain High School, another demonstration of the cooperative effort in the community.  Brandon was a student at Springville High; but, in order for this meet to be a state qualifying meet it must be held on an 8-lane track and Maple Mountain is the only one in the region that meets that qualification.

This will be the last time this year that Springville students will be able to participate in raising money for the Forever Strong scholarship that has been established in Brandon's name.   All proceeds from the track meet will go to the fund the scholarship in the memory of Brandon Curtis.  The cost for this event is $2.00 per spectator 12 years and up.

The Forever Strong Scholarship was established in the memory of Brandon Curtis, the son of Jesse and Dianne Curtis of Springville, Utah. Brandon Curtis was killed in a tragic accident July 28, 2010, at the age of 18 years. Brandon was a blessing to his parents and his six brothers and sisters. He was a kind and loving kid with a "forever strong" attitude that helped him to excel in all sports. His favorite sports were football, wrestling and track.  Donations have come from many generous people in support of Brandon Curtis and his family.

Springville Track places 2nd at Timpanogos Invite

Attributions: 
by Morgan Adams and Monty Helmer, SHS Staff Writers
Mindie Stapel
Heather Soules
Kaisa Rosenberg
Kate Hullinger
Lexi Eaton
Michael Bartholomew

Last week Timpanogos High invited over 20 schools to compete in track and field events.  Orem High’s girls track team and American Fork’s boys track team each took first place; second place went the Springville Red Devils boys and girls track teams.  

Photos by Morgan Adams, SHS Staff Photographer

ESPN’s Dyestat Ranks Eaton #1 for great hops

Attributions: 
By Ty Shields and Jacob Ward, SHS Staff Writers (photo by Morgan Adams)
Lexi Eaton #1 in nation this year in high jump -- 5’10.5

DyeStat ranks Springville’s Lexi Eaton number one in the nation in high jump.  DyeStat is the top website for running high school athletics in the nation.  She jumped 5’10.5 at the UHSTCA Invite held at Timpanogos on the 9th of April.  Eaton had already won high jump at the meet at 5’6 then they decided to move it up for practice, and she jumped 5’8 on her first try.  Then they moved it to the school record of 5’9.5.  She then jumped 5’10.5 on her second try.  Eaton beat her previous record 5’8 by 2.5 inches.

“It did surprise me, I had no idea I could jump that high.  Hopefully I can keep that number one spot later in the season,” said Eaton. 

After she jumped that high, she decided, “Let’s go until I miss,” said Eaton.  So the coaches raised it to the next level 5’11.5 the state record, attacking one record at a time.  But, the officials had to measure the height of the bar before she jumped which caused Eaton to get out of her rhythm. 

In high jump the jumpers have three chances to jump until the competition for the jumper is over.   Eaton misses but is close and her coach Greg Shields tells her to make a couple of adjustments and try again.  Eaton, on her second attempt, runs up and jumps with perfect form clears the bar but barely clips it with her calves and knocks it off.  On her third try she was out of juice and bumped the bar with her shoulder.  Eaton barely missed setting the state record.  Eaton’s coaches have high hopes for her this year and think she can jump much higher and so does Eaton. 

Eaton currently has jumped the highest in the nation so far this year and is ranked one in 4A high school track high jump.  Experts of DyeStat say that usually by the end of the year some girl has jumped 6’1. 

Photo by Morgan Adams, SHS Staff Photographer

Prom Royalty 2011

Attributions: 
photo by Ian Jones, SHS Staff Photographer
Prom Royalty

Prom Royalty from left to right:  Sophomores Derek Boyer and Marie Terry; Juniors Josh Buhler and Shanae Curtis; Seniors Steven Brown (King) and Lexi Eaton(Queen)

Pages